Ero sivun ”Bastila Shan” versioiden välillä
ei muokkausyhteenvetoa
p (→Sisällissota) |
|||
Huolimatta tapahtumien onnellisesta lopusta, Revan ja Bastila eivät kyenneet olla kauaa yhdessä. Vuosi Tähtiahjon tuhoutumisen jälkeen, Revan muisti suuren uhan, jonka oli löytänyt sithin mustana valtiaana, ja lähti yksin tuntemattomaan avaruuteen. Hän jätti kaikki rakastamansa jälkeensä, koska pelkäsi matkansa johtavan heidän tuhoonsa. Ennen Revanin ja T3-M3 lähtöä, Bastila ohjelmoi salaa T3:n käskyn, että tämä palaisi, mikäli Revanille sattuisi jotain. Mikäli T3 ei löytäisi Bastilaa, tämä etsisi jonkun jedin, joka voisi auttaa. Myöhemmin tämä käsky tuli toteen ja T3 löysi karkotetun jedin.
Bastila jäi tunnettuun avaruuteen yhdessä Ebon Hawkin entisen miehistön kanssa odottaen Revanin palaavan jonain päivänä. Kun sodan jälkeinen jedipuhdistus päättyi, Bastila oli yksi harvoista jedeistä, jotka olivat onnistuneet säilymään hengissä.
==Kulissien takaa==
Bastilan ääninäyttelijänä toimi [[Jennifer Hale]], joka muistuttaa ulkonäöllisesti roolihahmoaan.
Hahmon nimeksi suunniteltiin alunperin [[Vima Sunrider]], viitaten [[Vima Da-Boda]]n mainintaan esi-isästään, joka oli kyvykäs taistelumeditaation käyttäjä. Nimeä ei luultavasti käytetty, koska yhtiöllä ei ollut oikeuksia "Sunrider" nimeen. Hahmo nimettiin sitten Sareth Dorniksi ja lopulta Bastila Shaniksi, joka oli suunniteltu Juhanin nimeksi.
[[Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords]] -pelissä, [[Mical]] mainitsee kahdesti Bastilan nimeksi "Bastilla". Pelin aikana myös [[HK-47]] mainitsee Bastilan pilkatessaan tätä ja Carthia. Aivan pelin lopussa, mikäli pelaaja on valinnut Revanin sukupuoleksi miehen ja että tämä seurasi valoisaa puolta, Bastila esiintyy Teloksella karkotetun jedin keskusteltua Carthin kanssa. Mikäli pelaaja on puolestaan valinnut Revananin seuranneen pimeää puolta, Bastila esiintyy hologrammissa [[Korriban]]in sithakatemiassa. Bastila ei esiinny pelissä, mikäli Revaniksi valitaan valoisaa puolta seurannut nainen.
===Vaihtoehtoiset loppuratkaisut===
Mikäli pelaaja valitsee Revanin sukupuoleksi naisen (tai ei luo kaksikon välille rakkaussuhdetta miehenä), pelaaja voi yhä kääntää Bastilan takaisin pimeältä puolelta. Tämä tapa on kuitenkin hankalempi, koska Revan ei voi tällöin käyttää rakkautta Bastilan pelastamiseen.
Mikäli pelaaja ei saa suostuteltua Bastilaa taistelun lopettamiseen, Bastila hyökkää Revanin kimppuun ja kuolee. Vaihtoehtoisesti hän anelee kuolemaa, koska on liian kaukana pimeällä puolella, ja Revan toteuttaa tämän toiveen.
Pimeän puolen loppuratkaisussa Revan lankesi pimeälle puolelle Lehosilla. Hän ja Bastila sitten tappoivat [[Jolee Bindo]]n ja [[Juhani]]n, mikäli Revan säästi tämän hengen aiemmin pelissä. Palattuaan Ebon Hawkille, Revan suostutteli muut ryhmäläisensä pimeälle puolelle. Droidit seurasivat mestariaan ja [[Canderous Ordo]] vannoi uskollisuuttaan Revanille. Carth Onasi puolestaan kieltäytyi ja pakeni paikalta. [[Mission Vao]] kieltäytyi uskomasta Revanin paluuseen pimeälle puolelle, mutta ei paennut. Tämän johdosta pelaajalla on mahdollisuus pakottaa [[Zaalbar]] tappamaan Missionin, vedoten tämän elämänvelkaan sekä käyttäen Voimaa apunaan.
Lähestyttyään Tähtiajoa, Bastila suostutteli Tasavallan laivaston hyökkämään sithien lentuetta vastaan. Tasavallan joukot uskoivat Bastilan käyttävän taistelumeditaatiotaan sithiä vastaan, mutta tämä alkoikin käyttää sitä Tasavallan laivastoa vastaan Revanin taistellessa Tähtiahjolla. Mestari Vandar Tokare huomasi Bastilan teon, mutta ei voinut tehdä mitään estääkseen häntä.
Revanin voitettua Malakin, hän palautti itselleen sithin mustan valtiaan tittelin ja otti Bastilan oppilaakseen ja rakastajakseen. Yhdessä he alkoivat valloittaa galaksia.
Revan kuitenkin lähti pian tuntemattomaan avaruuteen jättäen sithit ja Bastilan Korribanille. Ennen Revanin lähtöä,, Bastila ymmärsi ettei Revan ottaisi häntä mukanaan, koska kaksikon side olisi heikkous sithlordille. Hän myös tiesi Revanin ottavan T3:n mukaansa, joten asensi droidiin käskyn, jonka mukaan tämä palaisi mikäli Revanille tapahtuisi jotain. Mikäli T3 ei löytäisi Bastilaa, hän etsisi jonkun toisen, sithin tai jedin, joka voisi auttaa. Hän myös käski T3:n olla kertomatta tätä Revanille.
Yksin jäänyt Bastila alkoi huomata sekasortoa sithien keskuudessaj huomasi ettei kukaan kyennyt hallitsemaan Tähtiahjoa ymmärtäen, ettei Revan aikonutkaan enää käyttää tätä voimalaitosta. Bastila nauhoitti huolensa holokronille, jonka sijoitti Korribanin sithakatemiaan juuri ennen Sithien Imperiumin romahtamista. Holokronilla hän mainitsi lähtevänsä etsimään Revania, jotta saisi tuotua tämä takaisin.
==Esiintymiset==
|